Kaydol

Oturum aç

Şifreyi unut

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Başlık açabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

Sözlük

BİTCOİN NEDİR

Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında hayata geçirilen, merkezi olmayan tamamen bağımsız sanal para diye tabir ediken bir teknoloji. Bitcoin hiç bir aracıya ihtiyaç duymaz. Direk kişiler arasından transfer sağlanan kripto para birimidir.

KRİPTO PARA NEDİR

Bitcoin'in 2009 yılında piyasaya çıkışından sonra, kripto para diye tabir ettiğimiz yüzlerce altcoin piyasaya sürüldü. Kripto paraların fiziki bir değeri yoktur. Günümüzde dolar, euro ve türk lirası gibi değeri bulunmaktadır.Kripto para piyasada işlem yapılan dövizlerin, sanal anlamda karşlığı olan para birimlerinden farklı değişkenlik gösteren sanal para birimidir.
Günümüzde kripto paralara her geçen gün yenisi eklenmekte ve borsa hacimleri belirli bir yatırım seviyesine ulaşmaktadır. Kripto paraların en büyük piyasa değeri Bitcoin'in 24 saatlik işlem rakamı 7 Milyar $ seviyesindedir.

BLOCKCHAİN NEDİR

Türkçe olarak blok zinciri anlamına gelmektedir. Kısaca şifrelenmiş şekilde kişilerin veri aktarımı sağladığı bir bir veritabanı sistemidir. Digital paraların temel sistemini oluşturan, blockchain para transferlerinin farklı kaynaklar tarafından onaylanması ilkesine dayanıyor. Bitcoin'in transfer yapısını ve tüm altcoinlerin transfer yapısını oluşturuyor.
Avantajlarına gelirsek; hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan direk kişilerin ucuz maliyetler ile transfer yapılabilmesini sağlıyor, yapılanbu işlemler pek çok farklı noktalardan kontrol edilebiliyor ve dolandırıcılık gibi işlemleri minimuma indiriyor. Diğer bir faydası da oluşturulan bu paranın nereden çıkıp nereye gittiği konusunda ise tam güvenilir bir sistem olarak göze çarpıyor.

MADENCİLİK NEDİR, NASIL YAPILIR

Madencilik, Bitcoin ve bazı büyük altcoinlerin sanal ortamda bilgisayar birimleri tarafından üretimi anlamına gelir. Madencilik üretimi bilgisayarların ekran kartları ve işlemcileri tarafından, belirli bir matematiksel işlemi çözdürerek bilgisayarınız üzerinde size sanal sayı birimi sağlar. Bu rakamların ürettimini yaptığınız coin e bağlı olarak belli bir piyasa değeri bulunur. Günümüzde en çok bitcoin madenciliği yapılmakta olup, bazı altcoin lerinde üretimi yapılmaya devam etmektedir. Bitcoin madenciliği son zamanlarda dünyanın belli yerlerinde çok büyük sistemler ve fabrikalar kurularak devasa boyutlara ulaşmış durumdadır.

SATOSHI NAKAMOTO KİMDİR?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin'in 2009 yılında piyasaya çıkmasını sağlayan, piyasada adı geçen kişidir. Gerçek anlamda Bitcoin'in sahibi olduğunu bilinmez; ancak dünya üzerinde dolaşan bilgi budur.
Bu kişi Bitcoin'i 2009 yılında yazdığı Bitcoin: A peer-topeer Electronic Cash System (Eşler arası bir elektronik nakit sistemi) isimli pdf dosyası ile duyurmuştur.